Polskie meble drewniane

Co mogą zagwarantować nam dobrej jakości drewniane meble, czego nie zagwarantuje nam tańszy mebel wykonany z plastiku lub sklejki. Przede wszystkim trwałość na dziesiątki lat. Meble drewniane są znacznie wytrzymalsze niż ich tańsze zamienniki. W dodatku meble drewniane możemy odrestaurowywać oraz nadawać im nowych funkcji nawet po zużyciu. Dodatkowo nawet jeśli się zużyje, to jego utylizacja jest bardzo ekologiczna, w przeciwieństwie do przesiąkniętej klejem płyty wiórowej i laminatów. 

Jeżeli zastanawiasz się co powinieneś wiedzieć o meblach drewnianych to zapraszamy do treści poniżej.

Drewniane meble, jak je rozpoznać?

Często zdarza się, że nawet sprzedawcy w sklepach meblowych przedstawiają produkty jako meble drewniane. W rzeczywistości są one jednak pokryte fornirem. Jak zatem rozróżnić prawdziwy drewniany mebel od falsyfikatu? Fornir, w przeciwieństwie do desek, krojony jest bardzo cienko, w związku z czym obok siebie powtarzają się niemal identyczne wzory. W deskach jest to praktycznie niemożliwe.

Drewniane stoły z Polski
Drewniane meble

Jak pielęgnować meble z drewna

Meble drewniane we wnętrzu to unikatowy skarb. Meble z drewna zapewnią mieszkaniu unikatowość, ale również prestiż. Jednak, aby spełniały one swoją wizualną rolę przez dziesiątki lat należy o nie regularnie dbać. Główne zasady, których warto się trzymać są bardzo proste, a zastosowane zwiększą żywotność drewnianych mebli i zabezpieczą je przed uszkodzeniami:

  • używaj mebli z drewna tylko do tego, do czego zostały stworzone,
  • nie stawiaj naczyń i rzeczy bezpośrednio na blat, tylko zastosuj podstawki i podkładki,
  • nie stawiaj gorących i zimnych naczyń bezpośrednio na blacie drewnianym,
  • zadbaj o odpowiednią wilgotność na poziomie 40-60% oraz temperaturę w granicach 18-23 stopni Celsjusza,
  • nie stawiaj mebli drewnianych bezpośrednio obok źródeł ciepła takich jak kominek czy kaloryfery, jeżeli posiadasz ogrzewanie podłogowe zastosuj filce na nogach
  • dbaj o czystość i regularnie przecieraj kurz,
  • nie narażaj mebli na kontakt z wodą – jeżeli zdarzy Ci się coś rozlać od razu dokładnie osusz plamę.

Lakierowanie i olejowanie

Drewno należy czymś zabezpieczyć. Mimo że istnieje wiele rodzajów zabezpieczania, w praktyce jesteśmy ograniczeni do wyboru między lakierami a olejami lub olejowoskami. Zdecydowanie większość producentów zaleca stosowanie lakieru. Zapewnia on szczelną powłokę, łatwą w czyszczeniu i niewymagającą konserwacji.

Drewniana komoda - polskie drewniane meble

Bądź wymagający

Kupując drewniane meble, powinniśmy być przygotowani na większe wydatki, dlatego warto zwracać uwagę na szczegóły. Oglądając meble, zwróćmy uwagę na wszelkie załamania i zaokrąglenia. Czy są równe i łagodne? Czy odpowiednio obrobiono dolne i niewidoczne krawędzie mebli, aby nie były ostre? Powinieneś zwrócić również uwagę na to jak łączone są poszczególne elementy np. blat z nogami.

Meble drewniane powinieneś traktować jak inwestycję na lata. Przed zakupem zastanów się czego oczekujesz od dobrej jakości drewnianego mebla i trzymaj się tego podczas zakupów.

Meble Góreccy – meble drewniane

Produkujemy meble ekologiczne z takich materiałów jak drewno, szkło, metal oraz beton. Podczas produkcji aktywnie dbamy o to, aby nasze meble były ekologiczne oraz odpowiadały na indywidualne potrzeby klienta. Serdecznie zapraszamy Cię do zobaczenia naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz duży wybór mebli wykonanych m.in. z drewna.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart