Mały stolik drewniany ława metalowo drewniana

Co mogą zagwarantować nam dobrej jakości drewniane meble, czego nie zagwarantuje nam tańszy mebel wykonany z plastiku lub sklejki? Przede wszystkim trwałość na dziesiątki lat. Meble drewniane są znacznie wytrzymalsze niż ich tańsze zamienniki. W dodatku meble drewniane możemy odrestaurowywać oraz nadawać im nowych funkcji nawet po zużyciu. Dodatkowo nawet jeśli się zużyje, to jego utylizacja jest bardzo ekologiczna, w przeciwieństwie do przesiąkniętej klejem płyty wiórowej i laminatów. 

Jeżeli zastanawiasz się co powinieneś wiedzieć o meblach drewnianych to zapraszamy do treści poniżej.

Drewniane meble, jak je rozpoznać?

Często zdarza się, że nawet sprzedawcy w sklepach meblowych przedstawiają produkty jako meble drewniane. W rzeczywistości są one jednak pokryte fornirem. Jak zatem rozróżnić prawdziwy drewniany mebel od falsyfikatu? Fornir, w przeciwieństwie do desek, krojony jest bardzo cienko, w związku z czym obok siebie powtarzają się niemal identyczne wzory. W deskach jest to praktycznie niemożliwe.

Drewniane stoły z Polski
Drewniane meble

Jak pielęgnować meble z drewna

Meble drewniane we wnętrzu to unikatowy skarb. Meble z drewna zapewnią mieszkaniu unikatowość, ale również prestiż. Jednak, aby spełniały one swoją wizualną rolę przez dziesiątki lat należy o nie regularnie dbać. Główne zasady, których warto się trzymać są bardzo proste, a zastosowane zwiększą żywotność drewnianych mebli i zabezpieczą je przed uszkodzeniami:

 • używaj mebli z drewna tylko do tego, do czego zostały stworzone,
 • nie stawiaj naczyń i rzeczy bezpośrednio na blat, tylko zastosuj podstawki i podkładki,
 • nie stawiaj gorących i zimnych naczyń bezpośrednio na blacie drewnianym,
 • zadbaj o odpowiednią wilgotność na poziomie 40-60% oraz temperaturę w granicach 18-23 stopni Celsjusza,
 • nie stawiaj mebli drewnianych bezpośrednio obok źródeł ciepła takich jak kominek czy kaloryfery, jeżeli posiadasz ogrzewanie podłogowe zastosuj filce na nogach
 • dbaj o czystość i regularnie przecieraj kurz,
 • nie narażaj mebli na kontakt z wodą – jeżeli zdarzy Ci się coś rozlać od razu dokładnie osusz plamę.

Lakierowanie i olejowanie

Drewno należy czymś zabezpieczyć. Mimo że istnieje wiele rodzajów zabezpieczania, w praktyce jesteśmy ograniczeni do wyboru między lakierami a olejami lub olejowoskami. Zdecydowanie większość producentów zaleca stosowanie lakieru. Zapewnia on szczelną powłokę, łatwą w czyszczeniu i niewymagającą konserwacji.

Drewniana komoda - polskie drewniane meble

Bądź wymagający

Kiedy kupujesz drewniane meble, musisz nastawić się na większy wydatek, dlatego warto skupić się na szczegółach. Oglądając meble, zwróćmy uwagę na wszelkie załamania i zaokrąglenia. Czy są równe i łagodne? Czy odpowiednio obrobiono dolne i niewidoczne krawędzie, aby nie były ostre? Powinieneś zwrócić również uwagę na to jak łączone są poszczególne elementy np. blat z nogami.

Meble drewniane powinieneś traktować jak inwestycję na lata. Przed zakupem zastanów się czego oczekujesz od dobrej jakości drewnianego mebla i trzymaj się tego podczas zakupów.

Zalety mebli drewnianych

 • Unikatowość – meble drewniane charakteryzują się szczególną unikatowość. Nie sposób jest znaleźć dwa takie same kawałki drewna. Spowodowane jest to kształtem słoi oraz sęków w drewnie, które widać po przecięciu. Dodatkowo meble drewniane występują w różnych naturalnych kolorach, a także mogą być pomalowane na różne kolory. Ponadto można je przyciąć lub uformować w inny sposób. Dlatego znalezienie dwóch takich samych kawałków drewna graniczy z cudem.
 • Wiele barw – Cecha, która bez wątpienia czyni drewno unikalnym to jego barwa. To jaki ma kolor będzie zależało od wielu czynników. Sposób padania promieni słonecznych, układ słojów czy naturalne brązowe przebarwienia, które się na nim pojawiają – to jedne z nich.
 • Wytrzymałość – rodzaje drewna różnią się między sobą wytrzymałością. Jednak można spokojnie stwierdzić, że drewno jest jednym z solidniejszych materiałów stosowanych przy produkcji mebli. Meble drewniane spokojnie wytrzymają dziesiątki lat przy dobrej pielęgnacji.
 • Wygląd – naturalny wygląd zapewnia meblom wizerunek przedmiotu, który łączy dom i człowieka z naturą. Meble drewniane zapewniają domownikom część naturalnego środowiska wewnątrz domu, czyniąc wnętrze milsze dla oczu.
 • Uniwersalność – Meble z litego drewna łatwo jest dopasować do wielu stylów wykończenia wnętrz oraz do charakteru konkretnego pomieszczenia: możemy je ustawić w sypialni, pokoju dziennym, jadalni, kuchni, a nawet – po uprzednim zabezpieczeniu

Wady mebli drewnianych

 • Cena – jak to mówią to co dobre i wartościowe nie może być tanie. Meble drewniane niestety tego stwierdzenia nie przełamują. Chcą kupić meble drewniane musimy nastawić się na wydanie pewnej kwoty pieniędzy, ale zdecydowanie warto to zrobić.
 • Więcej pielęgnacji – meble drewniane wymagają od właściciela, aby o nie dbać.
 • Waga – Nie koniecznie określilibyśmy to wadą, ale wiemy że dla niektórych to ważna kwestia. Naszym zdaniem większa waga świadczy o solidności mebla oraz jego wartości. 

Meble Góreccy – meble drewniane

Produkujemy meble ekologiczne z takich materiałów jak drewno, szkło, metal oraz beton. W trakcie produkcji dbamy o to, aby wytworzone przez nas meble były ekologiczne oraz odpowiadały na potrzeby klienta. Serdecznie zapraszamy Cię do zobaczenia naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz duży wybór mebli wykonanych m.in. z drewna.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart